1. T-14, N 400 VU
2. P-14, M 400 VU
3. T-7, 10 25m VU
4. P-7, 10 25m RU
5. T-12, 14, 16, N 50m SU
6. P-12, 14, 16, M 50m SU
7. T-12, 14, 16, N 100m SKU
8. P-12, 14, 16, M 100m SKU
9. T-12, 14, 16, N 50m VU
10. P-12, 14, 16, M 50m VU
11. T-7, 10 25m RU
12. P-7, 10 25m VU
13. T-12, 14, 16, N 100m RU
14. P-12, 14, 16, M 100m RU
15. T-12, 14, 16, N 50m PU
16. P-12, 14, 16, M 50m PU
17. T-10 25m PU
18. P-10 25m PU
19. T-12, 14, 16, N 100m VU
20. P-12, 14, 16, M 100m VU
21. T-12, 14, 16, N 50m RU
22. P-12, 14, 16, M 50m RU
23. T-12, 14, 16, N 100m SU
24. P-12, 14, 16, M 100m SU
25. N 4x50 VUV
26. M 4x50 VUV

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

1. T-14, N 400 VU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Emma Huhta                 92 OUS           5:07,46
     2. Karliina Kujala         14 94 SiWa          5:17,77+
     3. Julia Siren                93 KUS-GSS       5:10,23
     4. Suvi Viinamäki             93 KemTU         5:12,68
     5. Katariina S. Paloniemi  14 94 SCR           5:21,69+
     6. Mira Marttila              93 TaUS          5:19,14
     7. Riikka Miettunen           89 KemTU         5:20,17
     8. Aino Koskela               93 KemTU         5:20,21
     9. Roosa Laine             14 95 TaUS          5:36,30
    10. Saana Nurkkala          14 94 SCR           5:38,64
    11. Roosa Miettunen         14 95 KemTU         5:49,57
    12. Viivi Järvinen          14 95 SCR           6:08,16
    13. Mira Ylikärppä          14 95 KemTU         6:11,17
    14. Veera Laine             14 97 TaUS          6:13,70
    15. Aino Airaksinen         14 97 SCR           6:37,75
    16. Sanna Auri              14 94 TaUS          6:52,31+
    17. Emmi Pajunen            14 94 TaUS          7:38,19+
    18. Saana Törmänen          14 95 SCR              0,0
    19. Emma Ritala             14 96 TaUS             0,0
    20. Hanna-Reetta Kuosmanen  14 96 SCR              0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

2. P-14, M 400 VU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Toni Ahola                 92 SCR           4:18,10+
     2. Juha Juopperi              89 SCR           4:23,27
     3. Veli-Matti Kuosmanen       92 SCR           4:35,50+
     4. Jere Urpunen               93 KemTU         4:47,78
     5. Niko Ylitolonen            91 KemTU         4:49,72
     6. Trifon Suopela             87 TorUS         5:19,52
     7. Feodorit Suopela           88 TorUS         5:20,73
     8. Tapio Immonen           14 94 OuLo          5:21,01
     9. Juha Karppi             14 94 TaUS          5:26,07
    10. Rami Marttila           14 95 TaUS          5:26,07
    11. Nuutti Rantanen         14 95 TaUS          6:19,79

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

3. T-7, 10 25m VU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Anna Röytiö             10 98 SCR             17,60
     2. Saana Luokkanen         10 99 KemPy           18,27
     3. Janina Pyrrö            10 98 KemjK           19,32
     4. Anniina Potkonen        10 98 TaUS            21,46
     5. Emilia Potkonen         10 98 TaUS            22,32
     6. Jenni Montonen          10 00 KemTU            0,0
     7. Jenna Korkeamäki         7 01 KemTU            0,0
     8. Laura-Elina Kuosmanen   10 00 SCR              0,0
     9. Janika Iivarinen        10 98 KemjK            0,0
    10. Janette Korkeamäki      10 00 KemTU            0,0
    11. Eveliina Halttu         10 99 KemTU            0,0
    12. Anni Niemistö            7 01 KemjK            0,0
    13. Essi Vilmilä            10 98 SCR              0,0
    14. Ella Järvinen           10 99 SCR              0,0
    15. Venla Niemelä           10 99 SCR              0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

4. P-7, 10 25m RU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Juho Röytiö             10 98 SCR             27,20
     2. Jouko Kangas            10 98 KemjK           31,09
     3. Taneli Juutinen         10 00 KemTU           32,80
     4. Riku Ylikärppä          10 98 KemTU           33,06
     5. Ville Ahola             10 99 KemjK            0,0
     6. Mikael Konu             10 00 SCR              0,0
     7. Erkka Multanen          7  01 TorUS            0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

5. T-12, 14, 16, N 50m SU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Ella Suitiala              89 KemjK           33,12
     2. Marja Nurkkala          16 93 SCR             36,38
     3. Linda Luoma-Kyyny       12 96 SCR             40,65
     4. Adriana Ylijurva        14 95 SCR             42,72
     5. Nadja Åman              12 96 HaHe            45,46+
     6. Noora Kilponen          14 95 KemPy           47,54
     7. Jasmin Ruohonen         12 98 TaUS            49,97
     8. Jenica Sandström        12 97 KemTU           52,01
     9. Minttu Ojala            12 97 KemjK           54,14
    10. Katariina Konu          12 97 SCR           1:06,59
    11. Katri Murtomäki         12 97 KemTU         1:08,10
    12. Jenny Kumpula           14 94 KemjK            0,0
    13. Sara Ida Elina Nurmela  14 95 KemjK            0,0
    14. Nina Heikkilä           14 94 KemjK            0,0
    15. Oona Heikkilä           12 96 KemjK            0,0
    16. Heta Ylipaavalniemi     12 97 SCR              0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

6. P-12, 14, 16, M 50m SU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Sami Juopperi           16 92 SCR             28,85
     2. Toni Ahola              16 92 SCR             30,49+
     3. Jari Jacobson              89 SCR             29,73
     4. Aleksi Harmaala            91 KUS-GSS         30,90
     5. Joona Saari             16 93 KUS-GSS         34,20+
     6. Tomi Lammassaari        14 95 OUS             36,35+
     7. Santeri Mikkonen        16 92 KEV             37,20
     8. Sebastian Nuottimäki    16 92 KUS-GSS         40,38+
     9. Petri Lampela           12 96 KemTU           39,89
    10. Nico Ylirönni           14 94 TaUS            39,96
    11. Justus Luokkanen        14 95 KemPy           40,15
    12. Joni Lampela            14 94 KemTU           41,33
    13. Topi-Matti Ritala       12 96 TaUS            43,84
    14. Pekka Jääskö            12 96 SCR             47,19
    15. Kimmo Viinamäki         14 95 KemTU           48,23
    16. Niko Huovinen           12 96 KemPy         1:07,08
    17. Santtu Elkki            12 97 KemjK            0,0
    18. Juho Ahola              12 96 KemjK            0,0
    19. Julius Kainulainen      12 97 KemPy            0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

7. T-12, 14, 16, N 100m SKU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Elina Luomaranta        16 93 KUS-GSS       1:11,76
     2. Henna Virtanen             89 OUS           1:11,78
     3. Ella Suitiala              89 KemjK         1:13,80
     4. Suvi Viinamäki          16 93 KemTU         1:16,17
     5. Hanna Nurkkala             91 SCR           1:16,20
     6. Oona von Bagh           14 94 TaUS          1:23,13
     7. Aino Koskela            16 93 KemTU         1:23,88
     8. Riikka Miettunen           89 KemTU         1:23,99
     9. Sara Javanainen         12 96 TaUS          1:24,92
    10. Aino Nikkilä            14 94 TaUS          1:27,13
    11. Sonja Kangas               91 SCR           1:27,64
    12. Nadja Åman              12 96 HaHe          1:28,09
    13. Noora Rantanen          12 96 TaUS          1:28,75
    14. Mira Ylikärppä          14 95 KemTU         1:28,90
    15. Ella Siika-Aho          12 96 OuLo          1:33,13
    16. Nita Ylirönni           16 93 TaUS          1:33,45
    17. Iida-Mari Posio         12 96 KemPy         1:33,58
    18. Alina Juutinen          12 96 KemTU         1:34,05
    19. Adriana Ylijurva        14 95 SCR           1:34,27
    20. Katariina Kunnari       12 97 TaUS          1:36,62
    21. Essi Jokelainen         12 96 SCR           1:38,62
    22. Elli Lukkarinen         12 96 SCR           1:38,72
    23. Aliisa Ristmeri         14 95 TaUS          1:39,16
    24. Noora Kilponen          14 95 KemPy         1:40,75
    25. Anni Rajamäki           12 96 TaUS          1:41,10
    26. Emma Ritala             12 96 TaUS          1:43,09
    27. Emilia Finnberg         12 97 TaUS          1:43,20
    28. Salla Talus             12 96 KemTU         1:46,86
    29. Linda Luoma-Kyyny       12 96 SCR              0,0
    30. Nina Pernu              14 95 SCR              0,0
    31. Katariina Konu          12 97 SCR              0,0
    32. Janette Tikkala         14 95 KemPy            0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

8. P-12, 14, 16, M 100m SKU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Ville Tirroniemi           86 SCR             57,15
     2. Juha Juopperi              89 SCR           1:01,46
     3. Toni Ahola              16 92 SCR           1:02,78
     4. Tuomas Vähä                90 KemTU         1:02,89
     5. Juho-Matti Pirttijärvi  16 93 KemjK         1:16,67
     6. Roope Miettunen            91 KemTU         1:17,60
     7. Elias Kouvo             14 94 TaUS          1:18,34
     8. Matias Parikka          14 94 SCR           1:19,19
     9. Mikko Jokela            14 94 TaUS          1:19,98
    10. Justus Luokkanen        14 95 KemPy         1:25,87
    11. Juha Karppi             14 94 TaUS          1:26,30
    12. Petri Lampela           12 96 KemTU         1:27,60
    13. Santeri Röning          16 93 KUS-GSS       1:28,07
    14. Nico Ylirönni           14 94 TaUS          1:28,19
    15. Tommi Saastamoinen      16 93 TaUS          1:28,33
    16. Olli Stenroos           14 94 TaUS          1:30,67
    17. Patrik von Bagh         12 96 TaUS          1:34,22
    18. Joona Pyrrö             12 96 KemjK         1:35,66
    19. Heikki Korhonen         14 95 SCR           1:36,70
    20. Joni Lampela            14 94 KemTU         1:37,22
    21. Nuutti Rantanen         14 95 TaUS          1:38,36
    22. Benjamin Paloniemi      12 97 SCR           1:38,48
    23. Arto Auri               12 97 TaUS          1:45,09
    24. Pietari Virta           12 97 TaUS          1:45,89
    25. Matias Kangas           14 95 SCR           1:49,88
    26. Olli Poutanen           16 93 TaUS             0,0
    27. Artturi Rantala         12 96 SCR              0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

9. T-12, 14, 16, N 50m VU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Henna Virtanen             89 OUS             27,88
     2. Marja Nurkkala          16 93 SCR             28,82
     3. Niina Lammassaari       16 92 OUS             30,29+
     4. Suvi Viinamäki          16 93 KemTU           30,55
     5. Emma Huhta              16 92 OUS             31,61+
     6. Julia Siren             16 93 KUS-GSS         31,66+
     7. Hanna-Leena Kuokkanen   16 93 SCR             32,09+
     8. Tytti Viheriäkoski         89 TaUS            32,66+
     9. Sofia Posio             14 94 KemPy           32,24
    10. Aino Koskela            16 93 KemTU           33,27+
    11. Laura Jaakkonen            89 KemTU           33,49+
    12. Vilma Kangas            16 93 SCR             33,70+
    13. Roosa Miettunen         14 95 KemTU           33,07
    14. Karoliina Juntunen      16 93 SCR             33,23
    15. Riikka Miettunen           89 KemTU           34,30+
    16. Sonja Kangas               91 SCR             34,62+
    17. Nadja Åman              12 96 HaHe            35,33+
    18. Ella Siika-Aho          12 96 OuLo            35,43+
    19. Nina Pernu              14 95 SCR             34,86
    20. Elli Lukkarinen         12 96 SCR             36,55+
    21. Linda Luoma-Kyyny       12 96 SCR             36,56
    22. Alina Juutinen          12 96 KemTU           36,73
    23. Adriana Ylijurva        14 95 SCR             37,16
    24. Susanna Rautio          12 96 SCR             38,94+
    25. Janika Utriainen        14 94 KemTU           38,53
    26. Salla Talus             12 96 KemTU           39,29
    27. Katariina Konu          12 97 SCR             39,44
    28. Jasmin Ruohonen         12 98 TaUS            40,48+
    29. Sanni Siurua            12 96 SCR             40,25
    30. Mari Turunen            14 94 SCR             41,62
    31. Minttu Ojala            12 97 KemjK           42,94
    32. Jenica Sandström        12 97 KemTU           43,57
    33. Mikaela Ylijurva        12 97 SCR             44,59+
    34. Mirva Tuuliainen        12 97 KemjK           46,67
    35. Katri Murtomäki         12 97 KemTU           56,51
    36. Reetta Jaakkola         12 97 KemjK            0,0
    37. Marja Blanco            14 94 SCR              0,0
    38. Jenny Kumpula           14 94 KemjK            0,0
    39. Vilma Ohrankämmen       14 94 KemjK            0,0
    40. Birgitta Granroth       12 97 KemTU            0,0
    41. Enni Hukka              12 97 SCR              0,0
    42. Oona Heikkilä           12 96 KemjK            0,0
    43. Sara Ida Elina Nurmela  14 95 KemjK            0,0
    44. Nina Heikkilä           14 94 KemjK            0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

10. P-12, 14, 16, M 50m VU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Juha Juopperi              89 SCR             25,71+
     2. Sami Juopperi           16 92 SCR             25,84+
     3. Jari Jacobson              89 SCR             25,31
     4. Toni Ahola              16 92 SCR             25,39
     5. Tuomas Vähä                90 KemTU           26,13
     6. Aleksi Harmaala            91 KUS-GSS         27,50+
     7. Feodorit Suopela           88 TorUS           27,62
     8. Jere Urpunen            16 93 KemTU           28,08
     9. Joona Saari             16 93 KUS-GSS         29,23+
    10. Trifon Suopela             87 TorUS           28,81
    11. Tuomas Laalo               88 SCR             28,93
    12. Roope Miettunen            91 KemTU           29,33
    13. Samuli Paloniemi        16 92 SCR             30,34+
    14. Matias Parikka          14 94 SCR             30,93+
    15. Tomi Lammassaari        14 95 OUS             31,02+
    16. Sebastian Nuottimäki    16 92 KUS-GSS         31,58+
    17. Tapio Immonen           14 94 OuLo            30,94
    18. Santeri Mikkonen        16 92 KEV             31,53
    19. Aappo Keränen           16 92 KEV             31,75
    20. Aleksanteri Järvinen    12 96 SCR             33,57+
    21. Joni Lampela            14 94 KemTU           33,76
    22. Petri Lampela           12 96 KemTU           34,22
    23. Joona Pyrrö             12 96 KemjK           35,24+
    24. Juho-Matti Hämäläinen   16 92 KEV             34,84
    25. Topi Suviaro            16 92 KEV             36,45
    26. Kimmo Viinamäki         14 95 KemTU           39,98
    27. Jere Liski              14 95 TaUS            41,57
    28. Mikko Suova             12 97 TaUS            42,81+
    29. Juho Kangas             12 96 KemjK            0,0
    30. Jaakko Seinälä          12 96 KemjK            0,0
    31. Juho Ahola              12 96 KemjK            0,0
    32. Julius Kainulainen      12 97 KemPy            0,0
    33. Santtu Elkki            12 97 KemjK            0,0
    34. Niko Huovinen           12 96 KemPy            0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

11. T-7, 10 25m RU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Anna Röytiö             10 98 SCR             23,70
     2. Janina Pyrrö            10 98 KemjK           25,10
     3. Saana Luokkanen         10 99 KemPy           26,40
     4. Ella Järvinen           10 99 SCR             38,84
     5. Venla Niemelä           10 99 SCR             39,17
     6. Anni Niemistö            7 01 KemjK            0,0
     7. Laura-Elina Kuosmanen   10 00 SCR              0,0
     8. Janika Iivarinen        10 98 KemjK            0,0
     9. Emilia Potkonen         10 98 TaUS             0,0
    10. Anniina Potkonen        10 98 TaUS             0,0
    11. Essi Vilmilä            10 98 SCR              0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

12. P-7, 10 25m VU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Juho Röytiö             10 98 SCR             20,40
     2. Riku Ylikärppä          10 98 KemTU           20,44
     3. Taneli Juutinen         10 00 KemTU           21,18
     4. Jouko Kangas            10 98 KemjK           21,31
     5. Erkka Multanen          7  01 TorUS           33,41
     6. Ville Ahola             10 99 KemjK            0,0
     7. Mikael Konu             10 00 SCR              0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

13. T-12, 14, 16, N 100m RU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Elina Luomaranta        16 93 KUS-GSS       1:23,50
     2. Ella Suitiala              89 KemjK         1:25,75
     3. Karoliina Juntunen      16 93 SCR           1:25,79
     4. Karliina Kujala         14 94 SiWa          1:28,13
     5. Fanni Riiho             14 95 TaUS          1:31,00
     6. Roosa Miettunen         14 95 KemTU         1:31,07
     7. Sara Javanainen         12 96 TaUS          1:31,34
     8. Nadja Åman              12 96 HaHe          1:35,62+
     9. Emmi Pajunen            14 94 TaUS          1:32,78
    10. Mira Marttila           16 93 TaUS          1:32,94
    11. Laura Jaakkonen            89 KemTU         1:33,23
    12. Nita Ylirönni           16 93 TaUS          1:34,35
    13. Mari Turunen            14 94 SCR           1:35,44
    14. Viivi Järvinen          14 95 SCR           1:42,43+
    15. Anni Rajamäki           12 96 TaUS          1:41,77
    16. Ella Siika-Aho          12 96 OuLo          1:46,25+
    17. Janika Utriainen        14 94 KemTU         1:47,41
    18. Essi Jokelainen         12 96 SCR           1:47,76
    19. Katariina Kunnari       12 97 TaUS          1:49,21
    20. Emma Ritala             12 96 TaUS          1:51,96
    21. Mikaela Ylijurva        12 97 SCR           1:52,56
    22. Alina Juutinen          12 96 KemTU         1:55,33
    23. Katariina Konu          12 97 SCR           2:00,79
    24. Salla Talus             12 96 KemTU         2:02,01
    25. Marja Blanco            14 94 SCR              0,0
    26. Mirva Tuuliainen        12 97 KemjK            0,0
    27. Sara Ida Elina Nurmela  14 95 KemjK            0,0
    28. Laura Karppi            12 97 TaUS             0,0
    29. Meri Turunen            12 96 SCR              0,0
    30. Sanni Siurua            12 96 SCR              0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

14. P-12, 14, 16, M 100m RU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Toni Ahola              16 92 SCR           1:11,44+
     2. Niko Ylitolonen            91 KemTU         1:09,30
     3. Roope Miettunen            91 KemTU         1:20,13
     4. Veli-Matti Kuosmanen    16 92 SCR           1:21,74
     5. Olli Poutanen           16 93 TaUS          1:22,11
     6. Elias Kouvo             14 94 TaUS          1:22,85
     7. Topi Suviaro            16 92 KEV           1:26,56
     8. Juho-Matti Pirttijärvi  16 93 KemjK         1:26,67
     9. Tapio Immonen           14 94 OuLo          1:27,66
    10. Santeri Röning          16 93 KUS-GSS       1:30,00
    11. Rami Marttila           14 95 TaUS          1:32,27
    12. Justus Luokkanen        14 95 KemPy         1:34,37
    13. Aappo Keränen           16 92 KEV           1:34,49
    14. Timi Lannetta           12 96 TaUS          1:36,68
    15. Heikki Korhonen         14 95 SCR           1:38,15
    16. Artturi Rantala         12 96 SCR           1:46,51+
    17. Petri Lampela           12 96 KemTU         1:44,30
    18. Topi-Matti Ritala       12 96 TaUS          1:45,16
    19. Joni Lampela            14 94 KemTU         1:46,94
    20. Antti Rantala           12 96 TaUS          1:48,19
    21. Kimmo Viinamäki         14 95 KemTU         1:52,19
    22. Jere Liski              14 95 TaUS          2:04,53

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

15. T-12, 14, 16, N 50m PU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Henna Virtanen             89 OUS             30,23+
     2. Hanna Nurkkala             91 SCR             31,20+
     3. Elina Luomaranta        16 93 KUS-GSS         31,25+
     4. Fanni Riiho             14 95 TaUS            32,91+
     5. Katariina S. Paloniemi  14 94 SCR             35,26+
     6. Hanna-Leena Kuokkanen   16 93 SCR             35,90+
     7. Sofia Posio             14 94 KemPy           34,93
     8. Vilma Kangas            16 93 SCR             36,75+
     9. Saana Törmänen          14 95 SCR             37,96+
    10. Sonja Kangas               91 SCR             38,02
    11. Nina Pernu              14 95 SCR             39,37+
    12. Sanna Auri              14 94 TaUS            39,81
    13. Noora Rantanen          12 96 TaUS            41,05
    14. Alina Juutinen          12 96 KemTU           41,97
    15. Nadja Åman              12 96 HaHe            42,71
    16. Hanna-Reetta Kuosmanen  12 96 SCR             43,41
    17. Veera Laine             12 97 TaUS            45,05
    18. Janette Tikkala         14 95 KemPy           45,22
    19. Emmi Pajunen            14 94 TaUS            45,74
    20. Adriana Ylijurva        14 95 SCR             46,82+
    21. Aliisa Ristmeri         14 95 TaUS            48,38
    22. Laura Karppi            12 97 TaUS            50,47
    23. Enni Hukka              12 97 SCR              0,0
    24. Vilma Ohrankämmen       14 94 KemjK            0,0
    25. Minttu Ojala            12 97 KemjK            0,0
    26. Janika Utriainen        14 94 KemTU            0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

16. P-12, 14, 16, M 50m PU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Ville Tirroniemi           86 SCR             24,70+
     2. Juha Juopperi              89 SCR             26,03+
     3. Sami Juopperi           16 92 SCR             27,74+
     4. Jari Jacobson              89 SCR             28,21+
     5. Aleksi Harmaala            91 KUS-GSS         30,10
     6. Tuomas Laalo               88 SCR             31,67
     7. Joona Saari             16 93 KUS-GSS         32,02
     8. Juho-Matti Pirttijärvi  16 93 KemjK           32,90
     9. Roope Miettunen            91 KemTU           33,38
    10. Aappo Keränen           16 92 KEV             34,82
    11. Matias Parikka          14 94 SCR             35,40
    12. Mikko Jokela            14 94 TaUS            36,42
    13. Petri Lampela           12 96 KemTU           39,00
    14. Benjamin Paloniemi      12 97 SCR             44,29+
    15. Timi Lannetta           12 96 TaUS            43,31
    16. Nico Ylirönni           14 94 TaUS            43,32
    17. Tommi Saastamoinen      16 93 TaUS            44,60
    18. Patrik von Bagh         12 96 TaUS            46,62
    19. Matias Kangas           14 95 SCR             48,58+
    20. Joona Pyrrö             12 96 KemjK           49,80+
    21. Antti Rantala           12 96 TaUS            48,81
    22. Pekka Jääskö            12 96 SCR             49,42
    23. Antti Lasse Rantanen       67 TaUS             0,0
    24. Pietari Virta           12 97 TaUS             0,0
    25. Juho-Matti Hämäläinen   16 92 KEV              0,0
    26. Arto Auri               12 97 TaUS             0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

17. T-10 25m PU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Anna Röytiö                98 SCR             22,54
     2. Saana Luokkanen            99 KemPy           23,35
     3. Janina Pyrrö               98 KemjK           25,59
     4. Jasmin Ruohonen            98 TaUS             0,0
     5. Anniina Potkonen           98 TaUS             0,0
     6. Emilia Potkonen            98 TaUS             0,0
     7. Venla Niemelä              99 SCR              0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

18. P-10 25m PU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Riku Ylikärppä             98 KemTU           26,39
     2. Taneli Juutinen            00 KemTU           45,28
     3. Jouko Kangas               98 KemjK            0,0
     4. Juho Röytiö                98 SCR              0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

19. T-12, 14, 16, N 100m VU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Henna Virtanen             89 OUS           1:00,95+
     2. Ella Suitiala              89 KemjK         1:04,25+
     3. Niina Lammassaari       16 92 OUS           1:06,69+
     4. Julia Siren             16 93 KUS-GSS       1:06,03
     5. Emma Huhta              16 92 OUS           1:08,14+
     6. Hanna Nurkkala             91 SCR           1:08,64+
     7. Hanna-Leena Kuokkanen   16 93 SCR           1:08,98
     8. Sofia Posio             14 94 KemPy         1:11,75+
     9. Vilma Kangas            16 93 SCR           1:10,48
    10. Roosa Laine             14 95 TaUS          1:11,57
    11. Aino Nikkilä            14 94 TaUS          1:11,84
    12. Saana Nurkkala          14 94 SCR           1:12,11
    13. Oona von Bagh           14 94 TaUS          1:12,18
    14. Mira Marttila           16 93 TaUS          1:14,91+
    15. Nita Ylirönni           16 93 TaUS          1:13,73
    16. Sara Javanainen         12 96 TaUS          1:15,85
    17. Mira Ylikärppä          14 95 KemTU         1:17,08
    18. Nadja Åman              12 96 HaHe          1:19,19+
    19. Ella Siika-Aho          12 96 OuLo          1:19,84+
    20. Iida-Mari Posio         12 96 KemPy         1:20,69
    21. Adriana Ylijurva        14 95 SCR           1:22,35
    22. Alina Juutinen          12 96 KemTU         1:23,05
    23. Hanna-Reetta Kuosmanen  12 96 SCR           1:23,96
    24. Viivi Järvinen          14 95 SCR           1:24,57
    25. Linda Luoma-Kyyny       12 96 SCR           1:25,01
    26. Janika Utriainen        14 94 KemTU         1:26,54
    27. Aino Airaksinen         12 97 SCR           1:30,43+
    28. Laura Karppi            12 97 TaUS          1:30,48
    29. Salla Talus             12 96 KemTU         1:31,37
    30. Emilia Finnberg         12 97 TaUS          1:31,39
    31. Jenny Kumpula           14 94 KemjK         1:31,96
    32. Mikaela Ylijurva        12 97 SCR           1:49,29
    33. Marja Blanco            14 94 SCR              0,0
    34. Nina Heikkilä           14 94 KemjK            0,0
    35. Anna Röytiö             12 98 SCR              0,0
    36. Elli Lukkarinen         12 96 SCR              0,0
    37. Janette Tikkala         14 95 KemPy            0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

20. P-12, 14, 16, M 100m VU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Juha Juopperi              89 SCR             54,11
     2. Niko Ylitolonen            91 KemTU           58,89+
     3. Aleksi Harmaala            91 KUS-GSS       1:00,13+
     4. Feodorit Suopela           88 TorUS         1:01,76
     5. Jere Urpunen            16 93 KemTU         1:02,03
     6. Roope Miettunen            91 KemTU         1:02,98
     7. Joona Saari             16 93 KUS-GSS       1:04,02
     8. Samuli Paloniemi        16 92 SCR           1:04,77
     9. Trifon Suopela             87 TorUS         1:05,78
    10. Matias Parikka          14 94 SCR           1:06,64
    11. Juho-Matti Pirttijärvi  16 93 KemjK         1:06,82
    12. Olli Poutanen           16 93 TaUS          1:07,52
    13. Santeri Röning          16 93 KUS-GSS       1:07,89
    14. Olli Stenroos           14 94 TaUS          1:07,91
    15. Tapio Immonen           14 94 OuLo          1:08,43
    16. Aappo Keränen           16 92 KEV           1:09,52
    17. Elias Kouvo             14 94 TaUS          1:10,01
    18. Santeri Mikkonen        16 92 KEV           1:10,06
    19. Juha Karppi             14 94 TaUS          1:11,03
    20. Sebastian Nuottimäki    16 92 KUS-GSS       1:11,95
    21. Aleksanteri Järvinen    12 96 SCR           1:14,27+
    22. Rami Marttila           14 95 TaUS          1:12,56
    23. Tommi Saastamoinen      16 93 TaUS          1:16,05
    24. Petri Lampela           12 96 KemTU         1:16,99
    25. Benjamin Paloniemi      12 97 SCR           1:19,42+
    26. Heikki Korhonen         14 95 SCR           1:20,84+
    27. Joni Lampela            14 94 KemTU         1:18,90
    28. Juho-Matti Hämäläinen   16 92 KEV           1:19,75
    29. Timi Lannetta           12 96 TaUS          1:20,07
    30. Artturi Rantala         12 96 SCR           1:22,92+
    31. Topi Suviaro            16 92 KEV           1:21,03
    32. Antti Rantala           12 96 TaUS          1:25,95
    33. Kimmo Viinamäki         14 95 KemTU         1:26,88
    34. Matias Kangas           14 95 SCR           1:32,87+

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

21. T-12, 14, 16, N 50m RU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Marja Nurkkala          16 93 SCR             40,08+
     2. Ella Suitiala              89 KemjK           39,14
     3. Karoliina Juntunen      16 93 SCR             41,52+
     4. Sanna Auri              14 94 TaUS            42,37
     5. Roosa Miettunen         14 95 KemTU           42,40
     6. Laura Jaakkonen            89 KemTU           44,11+
     7. Nadja Åman              12 96 HaHe            44,13+
     8. Mari Turunen            14 94 SCR             43,77
     9. Sonja Kangas               91 SCR             45,55+
    10. Noora Rantanen          12 96 TaUS            47,06
    11. Essi Jokelainen         12 96 SCR             47,17
    12. Anni Rajamäki           12 96 TaUS            47,68
    13. Meri Turunen            12 96 SCR             51,12+
    14. Janika Utriainen        14 94 KemTU           49,69
    15. Noora Kilponen          14 95 KemPy           49,7
    16. Katariina Konu          12 97 SCR             50,19
    17. Elli Lukkarinen         12 96 SCR             50,41
    18. Mikaela Ylijurva        12 97 SCR             51,71
    19. Emilia Finnberg         12 97 TaUS            51,81
    20. Alina Juutinen          12 96 KemTU           52,20
    21. Sanni Siurua            12 96 SCR             52,35
    22. Mirva Tuuliainen        12 97 KemjK           53,89
    23. Salla Talus             12 96 KemTU           56,00
    24. Jenica Sandström        12 97 KemTU           56,48
    25. Minttu Ojala            12 97 KemjK           56,57
    26. Heta Ylipaavalniemi     12 97 SCR             57,66
    27. Susanna Rautio          12 96 SCR             58,07
    28. Katri Murtomäki         12 97 KemTU         1:11,19
    29. Birgitta Granroth       12 97 KemTU            0,0
    30. Vilma Ohrankämmen       14 94 KemjK            0,0
    31. Jenny Kumpula           14 94 KemjK            0,0
    32. Reetta Jaakkola         12 97 KemjK            0,0
    33. Sara Ida Elina Nurmela  14 95 KemjK            0,0
    34. Oona Heikkilä           12 96 KemjK            0,0
    35. Nina Heikkilä           14 94 KemjK            0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

22. P-12, 14, 16, M 50m RU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Heikki Mäihäniemi          80 TaUS            29,56+
     2. Sami Juopperi           16 92 SCR             31,94+
     3. Juha Juopperi              89 SCR             32,15+
     4. Niko Ylitolonen            91 KemTU           31,79
     5. Toni Ahola              16 92 SCR             33,56+
     6. Tuomas Vähä                90 KemTU           33,75+
     7. Jari Jacobson              89 SCR             34,60+
     8. Jere Urpunen            16 93 KemTU           35,94
     9. Roope Miettunen            91 KemTU           37,18
    10. Topi Suviaro            16 92 KEV             39,82
    11. Tapio Immonen           14 94 OuLo            40,45
    12. Matias Parikka          14 94 SCR             41,02
    13. Petri Lampela           12 96 KemTU           45,20
    14. Nuutti Rantanen         14 95 TaUS            45,31
    15. Joni Lampela            14 94 KemTU           48,52
    16. Joona Pyrrö             12 96 KemjK           49,02
    17. Kimmo Viinamäki         14 95 KemTU           51,70
    18. Pietari Virta           12 97 TaUS            52,06
    19. Arto Auri               12 97 TaUS            53,04
    20. Jere Liski              14 95 TaUS            53,59
    21. Mikko Suova             12 97 TaUS            57,06
    22. Niko Huovinen           12 96 KemPy         1:03,46
    23. Juho Kangas             12 96 KemjK            0,0
    24. Julius Kainulainen      12 97 KemPy            0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

23. T-12, 14, 16, N 100m SU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Fanni Riiho             14 95 TaUS          1:16,57
     2. Katariina S. Paloniemi  14 94 SCR           1:17,18
     3. Emma Huhta              16 92 OUS           1:20,02
     4. Saana Nurkkala          14 94 SCR           1:21,91
     5. Saana Törmänen          14 95 SCR           1:21,98
     6. Karliina Kujala         14 94 SiWa          1:24,54+
     7. Sofia Posio             14 94 KemPy         1:23,47
     8. Aino Nikkilä            14 94 TaUS          1:23,54
     9. Oona von Bagh           14 94 TaUS          1:26,57+
    10. Roosa Laine             14 95 TaUS          1:29,49
    11. Adriana Ylijurva        14 95 SCR           1:30,64
    12. Linda Luoma-Kyyny       12 96 SCR           1:32,05
    13. Iida-Mari Posio         12 96 KemPy         1:33,70
    14. Veera Laine             12 97 TaUS          1:37,73
    15. Aliisa Ristmeri         14 95 TaUS          1:39,87
    16. Aino Airaksinen         12 97 SCR           1:43,49+
    17. Saana Luokkanen         12 99 KemPy         1:50,46
    18. Katariina Kunnari       12 97 TaUS          1:53,07
    19. Jenny Kumpula           14 94 KemjK            0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

24. P-12, 14, 16, M 100m SU

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Ville Tirroniemi           86 SCR           1:00,30
     2. Veli-Matti Kuosmanen    16 92 SCR           1:08,04
     3. Olli Stenroos           14 94 TaUS          1:15,58
     4. Samuli Paloniemi        16 92 SCR           1:18,31
     5. Mikko Jokela            14 94 TaUS          1:23,95+
     6. Santeri Mikkonen        16 92 KEV           1:23,36
     7. Justus Luokkanen        14 95 KemPy         1:23,49
     8. Patrik von Bagh         12 96 TaUS          1:31,17
     9. Petri Lampela           12 96 KemTU         1:32,20
    10. Joni Lampela            14 94 KemTU         1:33,50
    11. Topi-Matti Ritala       12 96 TaUS          1:38,73
    12. Pekka Jääskö            12 96 SCR           1:43,09

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

25. N 4x50 VUV

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Tampereen Uimaseura        1  TaUS             0,0
     2. Swimming Club Rovaniemi    1  SCR              0,0
     3. Kemin Työväen Uimarit      1  KemTU            0,0
     4. Kuusamon Erä-Veikot        1  KEV              0,0
     5. Kemin Työväen Uimarit      2  KemTU            0,0
     6. Tampereen Uimaseura        2  TaUS             0,0
     7. Tampereen Uimaseura        3  TaUS             0,0
     8. Tampereen Uimaseura        4  TaUS             0,0

    OSALLISTUJALUETTELO - DELTAGARLISTAN

26. M 4x50 VUV

        Nimi                       sv Seura           aika
    -------------------------------------------------------
     1. Kemin Työväen Uimarit      1  KemTU            0,0
     2. Kokkolan Uimaseura-GSS     1  KUS-GSS          0,0
     3. Tampereen Uimaseura        1  TaUS             0,0
     4. Kuusamon Erä-Veikot        1  KEV              0,0
     5. Swimming Club Rovaniemi    1  SCR              0,0
     6. Tampereen Uimaseura        2  TaUS             0,0
     7. Kemin Työväen Uimarit      2  KemTU            0,0
     8. Tampereen Uimaseura        3  TaUS             0,0